• Obsahové celky ŠVP

• September: Vitajte v Materskej škole

• Cesta do MŠ
          • Kto si ty a kto som ja
          • Kto sa o nás stará( doma  a v MŠ)
          • Svet hračiek
          • Všetci sme tu kamaráti
          • Som šikovný škôlkár

Prostredníctvom tohoto obsahového celku chceme uľahčiť deťom adaptovať sa v novom sociálnom prostredí, oboznámiť sa s priestormi MŠ a životom v nej.

• Október: Jeseň pani bohatá

• Príroda na jeseň (farby jesene)
          • Čo sa urodilo v záhrade, zber úrody (ovocie , zelenina)
          • Lesné a voľne žijúce zvieratá (príprava na zimu)
          • Počasie

Rozvíjať a upevňovať poznatky detí o ročnom období Jeseň a s ňou spojených prírodných zmien, zmien v živote ľudí a zvierat.

• November: Maťko cestovateľ

• Pohyb s kolesami i bez kolies (druhy dopravy)
          • Jazdíme podľa predpisov (bezpečnosť na ceste)
          • Cesta okolo sveta (naša zem je guľatá)
          • Maťko bádateľ( živá a neživá príroda)
          • Nasadať ideme

Rozširovať poznatky o druhoch dopravy a následne v praktických situáciách uplatňovať zásady bezpečného správania sa v cestnej premávke. Poznatkami a získanými vedomosťami z encyklopédií sa oboznámiť s možnosťou prepravy na opačný koniec zemegule. Rozširovať poznatky o našej zemi, živej a neživej prírode prostredníctvom zážitkového učenia, bádania a experimentovania.

• December: Vianočné tajomstvá

• Mikuláš (príprava besiedky)
          • Na Vianoce všetci spolu (Tradície a zvyky)
          • Vítame Nový rok

Prostredníctvom prípravy Vianočných besiedok a vianočnej výzdoby viesť deti  k emotívnemu prežívaniu vianočnej atmosféry  v MŠ a doma.  Uvedomovať si spolupatričnosť všetkých  členov rodiny počas sviatkov. Oboznámiť sa s tradíciou a ľudovými zvykmi pri príprave štedrovečerného stola a vítaním nového roka.

• Január: V krajine snehu a ľadu

• Zmeny v prírode - mráz, ľad, sneh
          • Les, pole, záhrada (voľne žijúce zvieratá)
          • Zimné športy a radovánky.
          • Hviezdy a planéty

Rozširovať poznanie experimentovaním, pokusmi a priamym pozorovaním prírodných zmien. Zaujať správny postoj k ochrane prírodného prostredia a starostlivosti o zvieratá v zime. Osvojiť si zásady zdravého pohybu a športu v zimných mesiacoch. Na zimných pobytoch vonku pozorovať pokoj a čaro zimnej prírody.  Otužovanie vzduchom vnímať ako prevenciu proti chorobám.

• Február: Fašiangy

• Šašo jašo v MŠ
          • Karneval (Zhotovovanie masiek)
          • Časové vzťahy
          • Predmety okolo nás (vlastnosť materiálu, veľkosť, tvar, farba)
          • Hviezdy a planéty

Aktivizovaním  tvorivého myslenia pri produkovaní fašiangovej výzdoby,  masiek, spoznávaním ľudových  tradícií a zvyklostí,  navodiť radostnú atmosféru fašiangových sviatkov. Spoznať vlastnosti predmetov, materiálu, veľkosti a tvaru pozorovaním, experimentovaním a ich porovnávaním.

Orientovať sa v časových vzťahoch a rozširovať poznatky o hviezdach a planétach v našej slnečnej sústave.

• Marec: Kniha - zdroj vedomostí a zábavy

• Cesta do rozprávky (poézia a próza)
          • Ako vzniká kniha
          • Tajomstvá knihy(encyklopédie ,leporelá)
          • Slovenského rodu som(moja vlasť)
          • História a dejiny Šurian (archeologické pamiatky, moje mesto)

Oboznámiť deti s autormi detskej literatúry, vnímať knihy ako zdroj poznania, zábavy a spoznávať bohatstvo slovného vyjadrenia v detskej literatúre. Naučiť deti počúvať s porozumením. Prostredníctvom kníh získať elementárne poznatky o našej vlasti, mestách, riekach, pohoriach. Poznať históriu mesta v ktorom žijeme a oboznámiť sa  s ich súčasťou, dôležitými budovami a objektmi. Nadobudnúť poznatky o pracovnom postupe pri výrobe knihy. Poznať pojmy ako ilustrátor – ilustrácia, spisovateľ. Oboznamuje sa s rôznym žánrom (báseň, rozprávka, povesť, bájka, príbeh, pozrieme sa do encyklopédie, nájdeme si informáciu na internete).

• Apríl: Príroda sa zobúdza

• Záhradné a lúčne kvety
          • Jarné zvyky (Veľká noc - tradície)
          • Hospodársky dvor (domáce zvieratá a ich mláďatá)
          • Voda významný zdroj života(kolobeh vody)
          • Ako vonia jar (svet zmyslov)

Podnecovať porozumenie,  pri analyzovaní a zdôvodňovaní zmien v prírode.  Oboznámiť sa s faunou a flórou priamym pozorovaním  v čase prebúdzajúcej sa prírody a poznať význam slnka, vody a tepla pre ich život. V radostnej  atmosfére veľkonočných tradícií prežívať príchod sviatkov jari a zrod nového života v prírode. Vnímať vodu ako zdroj života na našej planéte a pokusmi a experimentovaním s ňou získavať nové poznatky a skúsenosti. Osvojovať si mravné návyky a utvárať základy kultivovaného správania v prírode.

• Máj: Rodina

• Ja a moja rodina
          • Srdiečko pre mamičku
          • Som rád, keď som zdravý (ochrana zdravia, ľudské telo)
          • Plody leta
          • Každá práca je dôležitá (profesie)

Chápať dôležitosť spolupatričnosti v rodine a dobrých rodinných vzťahov, poslanie matky i celej rodiny v živote dieťaťa. Spoznať časti ľudského tela a jeho základné funkcie, vedieť  vyjadriť svoje  pocity v čase zdravia i choroby a uvedomiť si dôležitosť ochrany svojho zdravia i zdravia iných.

Oboznámiť sa s rozličnými druhmi práce i prácou, ktorú vykonávajú rodičia i dospelí.

• Jún: Detské radovánky - leto

• Deň detí
          • Budeme sa spolu hrať (letné športy)
          • Život na lúke (hmyz) vo vode (riečne a morské živočíchy)
          • Výlet do prírody

Utvárať a rozširovať poznatkový systém v oblasti multikultúry, oboznámiť deti so životom detí v rôznych častiach našej planéty. Poznávať druhy letných športov a chápať ich význam pre život ľudí. Priamym pozorovaním sa oboznamovať so životom na lúke i vo vode. Pobytom detí v prírodnom prostredí učiť deti a chápať, že všetci ľudia sú súčasťou prírody a preto ju treba chrániť a zveľaďovať. Nadväzovať sociálny kontakt (verbálny i neverbálny ) s inými osobami – deťmi i dospelými.